اخبار موسسه تصویر شهر

Image

نشست خبری مدیرعامل موسسه تصویر شهر روز سه شنبه اول بهمن ماه از ساعت 10 صبح در سالن اجتماعات ساختمان اصلی این موسسه با حضور هاشم میرزاخانی نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه ، مدیران ستادی، پردیس ها و اصحاب رسانه برگزار شد.

موسسه تصویر شهر به منظور ارائه خدمات فرهنگی - هنری در حوزه فیلم و سینما تاسیس شده است

مدیرعامل موسسه تصویرشهر پس از خوش آمدگویی به حاضران در جلسه، شهادت سردار دلها، شهید حاج قاسم سلیمانی را به همه مردم ایران تسلیت گفت و در ادامه بیان کرد:  همانگونه که دوستان رسانه ای اطلاع دارند بنده در هر سازمانی که توفیق خدمت داشته ام در پایان هر سال مالی هر مجموعه گزارشی از عملکرد حوزه تحت اختیار ارائه کرده و امروز نیز با توجه به همین مهم دورهم جمع شده ایم تا عملکرد یک ساله موسسه را از دی ماه سال گذشته که درخدمت مجموعه بودم تا کنون ارائه دهم.

موسسه تصویر شهر «سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران» از سال 1383 به منظور ارائه خدمات فرهنگی - هنری در حوزه فیلم و سینما و تولید؛ حمایت و مشارکت در ساخت آثار فاخر سینمایی و تلویزیونی و در بخش های مختلف مستند، داستانی، انیمیشن و مدیریت و بهره برداری از پردیس های سینمایی شهرداری تهران کارخود را آغاز کرده است.

مدیرعامل موسسه با اشاره به اینکه از دی ماه سال 1397 با پذیرش مسوولیت موسسه تلاش کرده است تا بر اساس اساسنامه موجود در کلیه زمینه های  محول شده به این مجموعه؛ قدم های تاثیرگذاری بردارد ادامه داد:

پس از بررسی و نشست با کارشناسان و مدیران فرهنگی – سینمایی موسسه تصویر شهر بر دو محور "تجهیز و به روزرسانی امکانات و فضاهای موجود" و سپس "ایجاد و احداث فضاهای جدید" برنامه ریزی انجام داده است.

نزدیک بودن برگزاری «هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر» در سال جاری به عنوان یکی از مهمترین جشنواره های سینمایی کشور با رعایت استانداردهای بین المللی، مدیریت هزینه ها و جذب حامی مالی به منظور پوشش هزینه ها از اهم مسئولیت های این حوزه بود، که در بخش بعدی گزارش آن ارائه خواهد شد.

وی در ادامه به تجهیز امکانات و فضاهای موجود در موسسه و پردیس های تحت اختیار پرداخت و گفت: عناوین اهم این موارد به به شرح زیر است:

سیستم نمایش پردیس های سینمایی جنوب شهر تهران تجهیز شد

پردیس سینمایی تماشا
این پردیس سینمایی واقع در یافت آباد، بلوار مدائن دارای سه سالن پخش فیلم و اجرای نمایش، برنامه موسیقی و همایش ها با مجموع گنجایش 640 صندلی، اتاق های گریم، گالری عکس، بوفه، تالار پذیرایی، پارکینگ و فضای باز جهت برنامه های فرهنگی و هنری است.
  3 سالنِ تماشا  به  ویدیو پروژکشن جدید مجهز و به سیستم لیزری ارتقا یافته است.
بازسازی و بهسازی سیستم های هواساز (گرمایش و سرمایش)؛
 حل مشکلات تاسیساتی
تعمیر و مرمت سرویس های بهداشتی
رنگ آمیزی لابی ها
 فضاسازی های محیطی و تبلیغاتی.
نصب و تجهیز مجموعه به سیستم های دوربین مداربسته به منظور امنیت پردیس
با توجه به تمرکز این پردیس برای بالابردن ظرفیت مخاطب در ساعات اولیه روز بر روی مدارس آن منطقه تحت عنوان طرح «زنگ سینما» ، سبب شد که تنها در یک دوره شاهد استقبال 15 هزار دانش آموز از این برنامه باشیم.
مقایسه گزارش درآمد این پردیس نشان می دهد که نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است.

پردیس سینمایی راگا
 این پردیس سینمایی واقع در شهر ری، اتوبان شهید آوینی، خیابان کریمی شیرازی، جنب فروشگاه شهروند واقع دارای سه سالن سینما به ظرفیت 610 صندلی، مجتمع تجاری، شهربازی، بوفه، ایستگاه مطالعه و پارکینگ است.
2 سالن این سینما در سال جاری به ویدیو پروژکشن های جدید مجهز و به سیستم لیزری ارتقا یافته است.
 اصلاح نورپردازی داخلی مجموعه.
نصب و تجهیز مجموعه به سیستم های دوربین مداربسته به منظور امنیت پردیس.
بازسازی و بهسازی سیستم های هواساز (گرمایش و سرمایش)
حل مشکلات تاسیساتی تجهیزات
تعمیر و مرمت سرویس های بهداشتی
 فضاسازی های محیطی و تبلیغاتی
این پردیس سینمایی همانند پردیس تماشا برای بالابردن ظرفیت مخاطب در ساعت اولیه روز و با توجه به تمرکز مدارس در این منطقه بر «اکران زنگ سینما» سبب شد در بازه 9 ماهه امسال 12 هزار دانش آموز از برنامه های سینما استفاده کنند.
درآمد فروش پردیس راگا نیز نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.
پردیس سینمایی رازی
این پردیس در میدان رازی (گمرک)، خیابان هلال احمر واقع شده است.
این مجموعه  دارای دو سالن با ظرفیت 220 صندلی، پارکینگ، تالار پذیرایی، بوفه و پارکینگ است.
سالن شماره یک مجموعه رازی به سیستم پخش (E.cinema )لیزری تجهیز شده است.
نیم بها شدن بلیت پردیس سینمایی رازی در تمام ایام هفته با هدف حمایت از قشر کم درآمد.
پردیس رازی نسبت به سال گذشته 44 درصد افزایش درآمد داشته است و در سال جاری تا کنون 36 هزار تماشاگر در این سینما به تماشای فیلم نشسته اند. این درحالی است که قیمت بلیت در این سینما نیم بها شده و همین امر موجب افزایش استقبال 28 درصدی مخاطب را به همراه داشته است.
نصب و تجهیز مجموعه به سیستم های دوربین مداربسته به منظور امنیت سینما.
بازسازی و بهسازی سیستم های هواساز (گرمایش و سرمایش)
حل مشکلات تاسیساتی
  مرمت و بازسازی سرویس های بهداشتی
 فضاسازی های محیطی و تبلیغاتی.
پردیس سینمایی رازی با توجه به عدم وجود تعداد قابل توجه مدرسه در مجاور خود، با تلاش و بازاریابی مناسب توانسته است تعداد دانش آموزان را در طرح «زنگ سینما» با افزایش 21درصدی نسبت به سال گذشته در همین موقع؛ به 6 هزار دانش آموز ارتقا دهد.
تمرکز موسسه تصویر شهر بر روی این سینما به دلیل نوع بافت و فرهنگ سازی در آن منطقه بوده است و این برای موسسه و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران یک موفقیت بزرگ در جذب اهالی آنجا در یک مرکز فرهنگی سینمایی است.

پس از مهیا کردن زیرساخت های نمایش و فضاهای فیزیکی، تغییراتی در مدیریت و راهبرد این پردیس ها صورت گرفت و از همکاران جوان و پرانرژی که همگی در حوزهای مدیریت سینمایی فعال بودند دعوت شد تا به کمک ما بیایند که با حضور این عزیزان شاهد رشد کمی و کیفی درآمدها و فعالیت های فرهنگی و عقیدتی این پردیس ها بودیم.

پردیس سینماگالری ملت دومین مجتمع سینمایی کشور می شود / ملت 12 سالنه می شود

- پردیس سینما گالری ملت در سال ۱۳۸۷ با ۴ سالن با ظرفیت حدودی ۲۶۵ صندلی، یک سالن کوچک VIP به ظرفیت ۳۰ صندلی و در مجموع با ظرفیت 1085 صندلی افتتاح شد که با توجه به سازه منحصر به فرد، طراحی خاص و همچنین عدم وجود مراکز تجاری در این بنا و مجاورت با بوستان ملت یکی از مهمترین مراکز فرهنگی _ سینمایی کشور محسوب می‌شود.

مهمترین فعالیت در این بخش بازنگری کامل پردیس سینماگالری ملت به عنوان یکی از زیباترین و عریض ترین سازهای معماری و سینمایی شهر تهران بود که  احداث پارکینگ به عنوان یک ایراد جدی برای این پردیس در اوایل سال جاری به عنوان یک ضرورت در دستور کار قرار گرفت که با پیگیری های این موسسه و با مساعدت شهردار محترم و معاون عمرانی وی مشکل ساخت آن برطرف شد.

در ادامه در خصوص توسعه و بازسازی این مجموعه که با همفکری کارشناسان خبره در حوزه ساخت سینما صورت گرفت امکان افزایش سالن ها و تعداد صندلی های موجود در دستور کار بعدی قرار گرفت که با این طرح شاهد تحولی چشمگیر در این مجموعه با افزایش 90درصدی تعداد صندلی و مخاطب در آن بودیم.

میرزاخانی با اشاره به این نکته که در ساخت سالن به ازای هر صندلی طبق عرف باید مبلغ 15 تا 20 میلیون تومان هزینه کرد، اظهار داشت: با تلاش، پیگیری و انجام عمده فعالیت های توسعه پردیس ملت توسط مدیران؛ همکاران تاسیسات، خدمات موسسه، پردیس ملت و همچنین مدیریت هزینه ها موفق شدیم هزینه ساخت و ساز به ازای هر صندلی را تقریبا به 10 میلیون تومان کاهش دهیم که کلیه هزینه های عمرانی توسط منابع درآمدی ایجاد شده در موسسه طی این یک سال تأمین شد.

در اینجا جا دارد از حمایت ها و مساعدت های «سینما شهر» و مدیریت آن جناب آقای مهندس مسچی در پیشبرد عملیات تجهیزاتی این مجموعه تشکر و قدردانی کنم.

عملیات عمرانی در یک نگاه:

افتتاح پارکینگ با ظرفیت 700 واحد
احداث 7 سالن نمایش جدید با ظرفیت 485 نفر
احداث سالن چند منظوره (سینما، تئاتر، موسیقی و همایش) با ظرفیت 237 نفر
بازنگری سالنهای موجود و ارتقا تعداد صندلی های سالنهای بزرگ از 265 به 310 در هر کدام
احداث نمازخانه جدید
احداث گالری با نورپردازی حرفه­ ای
احداث فودکورت با ظرفیت 800 صندلی
احداث کافی شاپ در فضای داخلی و خارجی پردیس
اصلاح اماکن و بوفه های پذیرایی
احداث کافه کتاب
تعویض و تقویت هواساز (سرمایش و گرمایش)
تجهیز سینما به 180 دوربین مداربسته
تعویض کف پوشهای لابی­ ها 1 تا 4
تعویض پرده­ های نمایش سالن ­های 1 تا 4
به روز رسانی سیستم­ های نمایش به فرمت لیزری
نورپردازی داخلی فضاهای عمومی سینما
مرمت؛ بازسازی و تقویت سیستم هواساز (گرمایش و سرمایش) سینما
ایجاد خدمات رفاهی جهت تردد مراجعین با تخفیف ویژه از 50 تا 100 درصد با همکاری تاکسی اینترنتی

در پایان این بخش مدیرعامل موسسه تصویر شهر با بیان  این نکته که طبق سیاست های جدید سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بنا شده است که کلیه سالن ها و آمفی تئاترهای استاندارد نمایش فیلم در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی این مجموعه مجهز به سیستم های اکران فیلم شده و به چرخه نمایش اضافه شوند گفت: انشاا... با مساعدت ریاست محترم سازمان به زودی در هر ماه شاهد یک تا دو افتتاح در زیرمجموعه سازمان خواهیم بود.

کاهش 20 درصدی هزینه های برگزاری هفتمین جشنواره فیلم شهر نسبت به دوره گذشته

دبیر جشنواره فیلم شهر  همچنین در رابطه با هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر نیز گفت: در سال جاری شاهد برگزاری پرشکوه این دوره از جشنواره فیلم شهر بودیم. جشنواره ای که به گفته کارشناسان و اهالی سینما یکی از مهمترین جشنواره های فیلم در کشور است و پس از هفت دوره توانسته جای خود را به خوبی در میان اهالی سینما باز کند.

وی ادامه داد: از آنجا که در زمان برگزاری به شکل مفصل به این دوره از جشنواره پرداخته شده در این نشست تنها به نمودار مالی و تفاوت های عمده این دوره از جشنواره نسبت به دوره پیش بسنده کرده و کلیتی از آن مطرح می شود.

نکته قابل تامل در این دوره از جشنواره این است که با توجه به اینکه جشنواره دوسالانه بوده و درسال 96 برگزار شده بود و با توجه به افزایش سالانه 15 تا 20 درصد هزینه ها به شکل معقول، در این دوره موفق شدیم با 20 درصد کاهش نسبت به سال 96 این دوره از جشنواره را برگزار کنیم که البته بخش اعظمی از آن نیز از طریق حامیان مالی تامین شده است.

* تفاوت عمده دوره ششم و هفتم

1- در اين دوره از برگزاري دبيرخانه جشنواره 6 ماه قبل از برگزاري جشنواره کارخود را آغاز نمود.

2- پس از بازنگري فراخوان جشنواره، براي اولين بار بخش «مسابقه سريال هاي تلويزيوني و نمايش خانگي » نيز به جشنواره افزوده شد.

3- در بخش مسابقه فيلم هاي بلند دو زير مجموعه ويديويي و سينمايي منفک و جوايز بخش ويديويي همانند بخش سينمايي تعريف شد که موجب رضايت کارگردانها و اهالي اين بخش گرديد.

4- دبيرخانه بخش «تبليغات سينماي ايران» در دبيرخانه اصلي جشنواره ادغام و ثبت نام اين بخش نيز الکترونيک و به شکل آنلاين صورت گرفت که زمينه داوري آنلاين را نيز فراهم و موجب صرفه اقتصادي بالايي براي شرکت کنندگان در هزينه چاپ آثار و نيروهاي انساني دبيرخانه شد.

5- در سه بخش محله، سريال و تبليغات سينماي ايران، گروه انتخاب و داوري در سطح کارشناسان رده بالا انتخاب شدند و علاوه بر بازبيني کل آثار و انتخاب آثار بخش مسابقه، داوري آثار را نيز عهده دار گشته که هم موجب صرفه جويي در هزينه داوري و هم سرعت در امور اجرايي اين بخش ها شد.

6- در بخش بين الملل، کارشناسان اموربين الملل جشنواره امر انتخاب آثار را برعهده داشتند لذا در اين بخش تنها از حضور 5 داوري( سه داور خارجي و دو داور ايراني) استفاده شد که اين امر نيز موجب سرعت عمل و صرفه جويي 70درصدي در هزينه انتخاب و داوري اين بخش شد.

7- در معرفي داوران بخش  بين الملل و ميهمانان اين بخش با رعايت حداکثر صرفه جويي به دليل هزينه هاي گزاف حضور ميهمانان خارجي از 4 ميهمان دعوت به عمل آمد که به دليل تخصص و تجربه علاوه بر داوري آثار نسبت به برگزاري کارگاه هاي آموزشي مستند سازي و معماري شهري و همچنين عقد تفاهم نامه في مابين در خصوص برگزاري جشنواره و همکاري هاي في مابين با کشور هلند اقدام شد.

8- ساعات برگزاري جشنواره به منظور رعايت صرفه جويي در هزينه هاي جاري و ... از ساعت 14 لغايت 24 برنامه ريزي گرديد.

9- در خصوص دکور مراسم افتتاحيه و اختتاميه برنامه ريزي به گونه اي بود که دکور سفارش شده علاوه بر مراسم افتتاحيه؛ در طول برگزاري در محل پرديس سينماگالري ملت به عنوان فضاسازي محيطي و در تالار وحدت به عنوان دکور اصلي مراسم اختتاميه استفاده شد.

10- در اين دوره براي نخستين بار بخش نمايشگاه تجسمي شهر به منظور حضور هنرمندان عرصه تجسمي -عکس و نقاشي- با موضوع شهري در کنار جشنواره برگزار گرديد که 55 اثر از 50 هنرمند تجسمي در طول جشنواره در گالري اصلي به نمايش در آمد.

11- پذيرايي از ميهمانان در فضاي فودکورت ملت و صرفه اقتصادي و سهولت اجرايي در پذيرايي از ميهمانان از ديگر تغييرات اين دوره از جشنواره بود.

12- براي نخستين بار در طول برگزاري اين رويداد مهم فرهنگي و هنري، ساخت و پخش ويژه برنامه هاي تلويزيوني جشنواره بين المللي شهر با عنوان «تصوير شهر» از شبکه هاي سيما شامل پنج  برنامه 20 دقيقه اي از شبکه 5 سيما، 5 برنامه 10 دقيقه اي از شبکه اول سيما و حضور مديران و هنرمندان در برنامه هاي روتين تلويزيوني شامل برنامه هفت، نقد سينما و برنامه هاي راديويي و تلويزيوني صبحگاهي و شبانگاهي، استقبال خبرنگاران؛ عکاسان و اهالي رسانه از جشنواره و پوشش خبري جشنواره برنامه ريزي شد.

13- برگزاري دو نشست خبري در محل پرديس سينماگالري ملت با حضور اصحاب رسانه به فاصله يک ماه.

14- تقدير از 5 چهره سينمايي شاخص شامل خانمها پروانه معصومي و رويا تيموريان و آقايان جمشيد مشايخي، علي نصيريان ، داريوش اسد زاده و مسعود رايگان در اين دوره از جشنواره موجب پررنگ شدن بخش تقدير از هنرمندان عرصه اجتماعي  شهري شد.

15- ايجاد بخش ويژه تقدير از خادمين شهر با معرفي چهره نيروي خدمات شهري، آتشنشان، نيروي اورژانس و فوريت هاي پزشکي و پليس راهور به عنوان نيروهاي خدماتي شهري شهرداري تهران به منظور همسو شدن با سياست مديريت کلان شهري و شهرداري و پررنگ شدن خدمات اين گروه از خدمتگذارن شهري از اين دوره در جشنواره بنيان شد.

16- اختصاص يک بخش نمايش ويژه فيلم تحسين شده  «شبي که ماه کامل شد» براي خانواده محترم شهداي مدافع حرم  همراه با سرويس اياب و ذهاب و پذيرايي از ديگر برنامه هاي جشنواره بود.

17- اختصاص سهميه اي از ظرفيت سالن هاي نمايش به خانواده شهرداري اعم از نيروهاي خدمات شهري و پرسنل.

مذاکره با اسپانسرهاي مالي و موفقيت در تامين هزينه هاي برگزاري با حمايت «بانک شهر» به عنوان مجموعه بزرگ اعتباري شهرداري تهران و عدم استفاده از بودجه تعريف شده موسسه در اين امر.

تولید؛ حمایت و مشارکت در ساخت آثار سینمایی، تلویزیونی ، کوتاه و مستند

میرزاخانی در پایان نشست در خصوص بخش تولید و مشارکت در ساخت فیلم توضیح داد: موضوع تولید فیلم در بخش های مختلف از دیگر وظایف این موسسه است که متاسفانه به دلیل عدم برخورداری از بودجه کافی از سال 1396 تولید فیلم در موسسه انجام نشده و شاید هم دلیل آن سرمایه گذاری قبلی موسسه برروی فیلم های کم بازده بوده که برگشت مالی نداشته و منجر شده است تا این بخش تنها جنبه مصرفی داشته و عدم برگشت سرمایه مالی مانع تولیدات جدید و انگیزه در این بخش شده باشد.

وی با اشاره به اینکه طبق درخواست موسسه از ریاست محترم سازمان فرهنگی و هنری و شهردار محترم تهران درخواست بودجه مستقل برای تولید شده است گفت: ان شاا... موسسه تصویرشهر به زودی و تا قبل از پایان سال قدم های محکم و تاثیرگذاری را با مشارکت در ساخت یک سریال تلویزیونی با اهداف مدیریت شهری آغاز خواهد کرد ، اظهار امیدواری کرد که موسسه تصویر شهر در این بخش نیز روزهای درخشانی را در کارنامه موسسه به ثبت خواهد رساند.

میرزاخانی همچنین در خصوص  اعلام جزئیات مشارکت در سریال جدید تلویزیونی نیز گفت، به زودی این موضوع به شکل رسمی و با مشارکت شهرداری محترم تهران ؛ سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و مرکز سیما فیلم سازمان صداوسیما اعلام و کلید خواهد خورد.

وی نیز در رابطه با بازرگانی و توزیع آثار تولید شده گفت: در حال بررسی وضعیت فیلم ها و تولیدات قبلی موسسه هستیم تا با فروش حق نمایش تلویزیونی و یا VOD  بتوانیم از سویی زمینه نمایش بیشتر آثار را فراهم کنیم و از سوی دیگر بازگشت سرمایه جهت تولیدات بعدی صورت گیرد.

در پایان این نشست میرزاخانی ضمن عرض تشکر مجدد از حضور اهالی رسانه بیان کرد: ان شاا.. به زودی با افتتاح رسمی طرح توسعه پردیس سینما گالری ملت در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران و میزبانی اهالی رسانه و هنرمندان که با نظر و رای شما خبرنگاران محترم به عنوان کاخ چشنواره منتخب گردید در خدمت خواهیم بود.

میرزاخانی گفت: امید است این دوره شاهد تحول جدید در ارائه خدمات در بخش های مختلف به میهمانان به شکل یک «پردیس ملت جدید» با امکانات فراتر و بهتر بوده و با توجه به اینکه شهرداری و معاونت اجتماعی شهرداری با حمایت ویژه خود از این دوره از جشنواره که تقریبا در طی سالیان گذشته بی نظیر بوده است، موجب برگزاری جشنواره ای باشکوه و در شان سینمای ملی کشور باشیم.